Sznhz kutyafajtk

A felttlen elegancia s mozgkonysg mellett erteljes kls, koponyja kiss dombor, nem tl mly, nem tl hangslyozott stoppal, erteljesen kialakult, nem tl hegyes pofarsz jellemzi. Mandula formj szem, lehet barna vagy kk, de elfordul, hogy az egyik barna s a msik kk szn. Magasan elhelyezked, kzepes nagysg, fenn hordott flek jellemzek. A test zmk, de nem veszthet elegancijbl, a ht sem rvid, sem hossz nem lehet, a bozontos farok semmi esetre sem kanyarodhat szorosan a hthoz, hanem enyhn sarl alak. A lbszrak ersek, izmosak, a mancs ovlis, jl zrt s zelt. Mint mindegyik szaki kutya, a szibriai husky is dupla bundt hord, a sr puha als szrzet fltt jl takar, idjrsll fels szrzet van.
Minden szn elfogadott, a fej egyenletes rajzolat maszkja nagyon mutats, de a dolgoz vonalak esetben termszetesen nem a sznt nzik.
Ez az egyetlen fajta, amelyik az sszes sznhz kutya eredeti megfogalmazst, a huskyt hivatalosan mint nevet hordja. Amikor expedcis utakrl kszlt lersokban huskykat emlegetnek, ez ltalban mindenfajta sznhz kutyra rtend. A szibriai husky elnevezsnek eredetre klnbz elkpzelsek vannak. Legvalsznbbnek tnik az a verzi, hogy az els felfedezktl szrmazik, akik az eszkimkat illetve azok kutyit tjaik sorn elneveztk. A frge s kitart, Szibribl szrmaz kutya 1931-ben az Amerikai Kennel Klubtl megkapta a fajtabesorolst s hivatalos elismerst.
Bizonyosra vehet, hogy az els, az orosz prmkeresked Goosak ltal Alaszkra vitt kutyk a csukcsoktl szrmaztak, s valsznleg a nagy rdeklds s igny, ami irntuk jelentkezett, jtszott szerepet abban, hogy a kzvettk s felvsrlk ms trzsektl, de e krnykrl vittek kutykat. Alaszkban ekkor mr a sznhzkutya-verseny egyfajta szabadid-foglalkozsknt szerepelt. 1909-ben indult elszr Goosak sznfogata versenyen, s habr legels alkalommal mg nem nyertek, a "szibriai kisegerek" nagy feltnst keltettek gyorsasgukkal s kitartsukkal. A ksbbi versenyeket aztn zsinrban nyertk a szibribl hozott kisebb, vkonyabb, de hatrozottan gyorsabb kutyk - jrszt Leonhart Seppala norvg szrmazs hajt kutyi. A kitn eredmnyek alapjn persze flkaptk ezt a tpust, megindult a mg jobb eredmnyekre szelektls, a versenyre mind alkalmasabb fajta kialaktsa a tkppen inkbb vadszlajkknak tekinthet kutykbl.
Szamojed spicc

Kzepes, vagy inkbb tipikus tlag szaki mretekkel rendelkez fajta. Marmagassg 50-60 cm, sly 20-25(-30) kg. Kicsivel taln tmzsibb egy huskynl, szre hosszabb, jellemzen fehr. rdekes mdon e kt utbbi tulajdonsgot-a fehr sznt s a hossz szrt- mr az n. "show" vonal terjesztette el a fajtban, lersok, fotk alapjn tudhat, hogy eredetileg a szn nem volt jellemz, a szrhossz se nagyon. Robert Scott, a neves sarkkutat 1889-ben tbb szamit vitt magval Angliba, ahol aztn divatba jttek, fleg a h, de szaki, h, de hossz szr, ejha, de hszin egyedek, aztn nem volt meglls. Kiss sarkosan fogalmazom meg a dolgot, de nagyon nem tetszik, ha egy tk j fajtbl dsztrgyat akarnak csinlni! Szerencsre a szami azrt nem halt meg! Az pedig, hogy csontkemny sznhzknt mit kne teljestenie, azrt nem gond, mert:
-az lbolyban gyis az alaszkk, szibirnykok, ms kategriban a grnlandik nyomulnak,
-azon a szinten, amin hajtanak vele, vgan megfelel (a szint itt nem minsts, a hobbimusher nem felttlen alacsonyabbrend, aki nem az lvezetrt hajt, az ne hajtson!)
-utols rvknt pedig: a szami igazbl nem is sznhz volt (br volt, ahol hzattak is vele, de inkbb vmi pulkaflt), hanem rnszarvaspsztor kutya. Igaz is, a szmiknl rnfogatok voltak, az rvid tvon gyorsabb a kutynl, messze egyhuzamban nem mentek, mirt is fogtk volna be a szamit? Ahoz kpest meg, hogy eredetileg nem "sled dog", nagyon jl hz. Azt mg el kell mondani a "ngylb hbagolyrl", hogy psztor eredetnl fogva jval csahosabbnak mondjk a tbbi sznhznl.
Alaszkai malamut

A ma rvnyes fajtastandard szerint az alaszkai malamut nehz csont, ers felpts, zmk test, lbszra ers csontozat s a mancsok jl fejlettek. Mly mellkas, jl kikpzett vllrsz, s izmos htrsz jellemzi; kvnatos az egyenletes, fradhatatlan mozgs.
A farok bozontos, szlftta tollhoz hasonl, nem szorosan kunkorodva rinti a htat.
Koponyja erteljes, de nem vaskos, kicsi, egymstl messze ll flekkel, ers, de nem hegyesen lefut pofarsszel, jl egymsba illeszked ajakkal s fekete orral, lehetleg stt, mandulaforma szemekkel, amelyeknek tekintete ber, figyelmes kifejezs - mindez kvetelmny.
Kanoknl kb 63,5 cm a magassg s 38,5 kg sly a kvnatos, nstnyeknl 58,4 cm magassg s 34 kg sly. Semmi esetre se hasonltson a malamut egy agrhoz, egsz megjelensnek tkrznie kell, hogy nehz terhek hzsra alkalmas sznkutya. Persze az itt-ott mg elfordul munkatpus esetben nem nzik ennyire szrszlanknt a kllemet, legyen malamutnak kinz s dolgozzon jl!
Nevt a Yukon torkolatvidkn l eszkim trzstl kapta. Az elszigeteltsgben, amelyben ezek a trzsek vezredeken t kutyikkal egytt ltek, s a krlmnyek miatt szorosan egymsra voltak utalva, a specilis ignyeknek megfelelen fejldtt ki a fajta. A malamutok kutyikat nagyon jl gondoztk, ugyanakkor a kutyval szemben fellltott kvnalmak igen magasak voltak. Sajnos a fajtt az Aranylz alatt szkagy eurpaiak telinyomtk molosszerekkel, gy hamarosan alig lehetett legalbb nmileg szaki jelleg malamutot tallni. Szervezeti szilrdsguk, kitartsuk igencsak lecskkent, viselkedsk egyre inkbb rz-vd jellegv vlt, ami egy sznkutynl nem felttlen elny.
A modern alaszkai malamut krnikiban feljegyeztk, hogy atyjuk az az "Arthur Walden" volt, aki els kutyjrt cserbe hrom zsk lisztet s kt zsk rlt zabot adott. A "Chinock" kennelben tenysztette s trenrozta Walden sok alaszkai malamutjt specilis amerikai sarki expedcik szmra. Az 1932-ben Lake Placidban tartott tli olimpin indult az egyik versenycsapatban alaszkai malamut is. Utna - a neve "Gripp Yukon" volt -, lltottk ssze a ktelez fajtastandardot. "Gripp" nagyon sikeres s vilgot jrt kutya lett, a legrangosabb djakat nyerte el, nemcsak a versenycsapatban, hanem a vizsgkon s killtsokon is.
Grnlandi kutya

Az elismert fajtatiszta sznhz fajtk kzl taln a grnlandi legkevsb ismert, annak ellenre, hogy a tipikus "eszkimkutya". Br az utbbi vtizedekben egyre inkbb kezd megjelenni Eurpban, nagyobb ltszmban mg mindig csak Grnlandon l. Itt mig elg hasonl az lete seihez, tlen fogatols, lnc, nyron a tbbsg szlnek eresztve, eszik, amit tall. A mai malamutnl hajszllal kisebb, (vagy inkbb csak) szikrabb, sr, "mindenfle" szn bundj kutya. A minimlis marmagassg 60 cm, fls hatr elvileg nincs, sszer hatrokig. A huskynl lassabb, de elkpeszten munkamnis, szinte brmilyen nehzsget, hideget kibr, brhonnan hazatall. A fajtatiszta versenyeken a huskytl kln, a malamutokkal s a szamojddel egy csoportban indul s mondjuk ki, 100-bl 99-szer gyz. Mivel mg csak nemrg kezdtk el "civilizlni", ersen ltszik rajta a munksosztlybeli szrmazs, show vonal gyakorlatilag mg nem alakult ki. Sajt csapatval jl elvan, kitn sszmunkra kpes, de idegen kutykkal durvn agresszv lehet. rdemes teht idben szocializlni, nehogy egy parki sta alkalmbl vratlanul kicsontozza a lakteleprl odaltogat "Hooligans Dogs Supergroup" nagyhr tagjait. Nem kell megijedni, nem rjng gyilkos, de az n. primitv fajtknl mg l az a szoks, hogy terletnkn ismersnek, bartnak mindent, kteked idegennek meg a mindenit! A destni versenyen egy fogatban 3 grnlandi is volt, mgsem okoztak a ngy nap alatt semmi galibt(szemben a bizony igencsak vereked malamutokkal, minket is rendszeresen kstolgattak.). Nem csupn a reklm kedvrt, de minden ms hresztels ellenre Nansen grnlandikkal utazott Grnlandi expedcijn(milyen meglep!), Amundsen is grnlandikkal ment a Dli Sarkra, Rasmussen meg fleg csak velk indult a hres Thule-expedcira. Peary-k kanadai eszkimkutykkal hdtgattk az szaki Sarkot, de az is elg kzeli rokona a grnlandinak. Azta is e kt fajta a sarkkutats kutyja, taln nem vletlen. Mr ahova mg beengedik ket, az Antarktiszrl ki lettek tiltva,mert fl a faunahamists(ha pl. csak kanokat visznek, azrt nem hiszem, hogy rettegni kne a kutyk gyors elszaporodstl), meg hogy a kutyarlk tjidegen szennyezs. gy ltszik, az ember, meg a kipufoggzok(ha nincs kutya, tbb gp kell!), olaj, stb. az nem baj.
Ha nagyobb tvokat akarunk megtenni nehz terepen, nagy sllyal, vagy esetleg visszacsppentnk kicsit a jgkorszakba s csak kutyinkban bzhatunk, akkor a grnlandi az egyik legjobb vlaszts. Nem egy sima modor diplomata, de a hban nem is ezt vrjuk tle.
Lajkk

A lajka nv egy sor fajtt jell, ezek egy rszt elismerik, ms rszt nem. A ngy elismert lajka :
- KARL- FINN LAJKA (45-55 cm),
- OROSZ- EURPAI LAJKA (50-58 cm),
- NYUGAT-SZIBRIAI LAJKA (55-60 cm),
- KELET-SZIBRIAI LAJKA (55-65 cm).
Ide illene mg a KARLIAI MEDVEKUTYA (55-62 cm), hisz elg klasszikus lajkatpus, a munkja is tipikus, de mgis kln besorolst kapott. "Kln-s".
Vannak mg ms lajkk is, pl. tunguz, kolimai, csukcs,szamojd, korjk, stb., ezeket az FCI nem ismeri el, lvn a kllemk nem kellen homogn. Funkcisan homognek, hisz nyilvn csak a legjobbak szaporodhattak, a funkcihoz pedig egy bizonyos kllem ( fel kzeleds ) tartozik, de itt a szelekci a hasznlati tulajdonsgokra irnyult, a kllem nem volt perdnt. Mivel az FCI -s elrsok viszont nagyon kllemirnyultsgak, gy ezeknek a lajkatpusoknak mg vrniuk kell a hivatalos elismertsgre. Nem az FCI-t akarom ezzel brlni, a kllem is fontos, sok fajtnl meg szinte az egyedli klnbsg a rokonaiktl. Azt azrt rdekesnek tartom, hogy a szamojd lajka, a szami mig l se nem elismert, teht nem fajta, a belle kitenysztett szami pedig igen.
A karl-finn s az orosz-eurpai balalajka kisebb, finomabb flpts, inkbb madarsz-, mkus, stb.- vadsz kutyk, a nyugat-szibriai univerzlis kollga, madrtl a nagyvadakig zaklatja a clszemlyeket, mg a kelet-szibriai s a karliai medvekutya mr igazi nehzfi, igen gyakran medve, hiz, jvorszarvas, tigris, vaddiszn ellen vonul a napi bevetsre.
Vadszatra nyilvn mindegyik lajka elsrang, sznhzsra inkbb a kelet-szibriai s az el nem ismert szak-keletiek jnnek be, nem is kicsit! A karliai medveeb azrt nem annyira, mert lltlag annyira "harcos", hogy nem igazn rdemes csapatosan tartani.
Kanadai eszkimkutya

A kanadai eszkimkutya a legheterognebb megjelens szaki. Ennek nem csak az az oka, hogy -br kanadaiknt lesz a kzeljvben hivatalosan elismerve- K-Szibritl Alaszkn t Kelet-Kanadig megtallhat (br egyre kevsb), st a grnlandi is az vlfaja. A msik ok, hogy a hatalmas elterjedsi terletn sok altpusa jtt ltre, ezek radsul mg az utbbi 100 vben keveredtek is ms -dlebbi tpus- kutykkal, adott helytl fgg mrtkben s fajtkkal. Mivel a mai napig csak munkra tartjk, gy az egysges megjelens azta sem szempont. Ezrt is megy nehezen az FCI rszrl az elismers.
Egy bizonyos kutyalexikonban ugyan 40-45 cm-t, 25-50 kg-ot adnak meg, de ez tbbszrsen meredek dolog. Egyrszt szemtank lltsa, foti alapjn 55-70 cm magas -leginkbb 60-65 cm- , msrszt 40-45 centisen 25-50 kilsnak lenni azt jelenten, hogy az eb 3,5-4-szer vaskosabb pl. egy kuvasznl, vagy egy kaukzusinl. Nem beszlve az ilyen marmlysgnl ezekhez a slyokhoz dukl 30-50 cm htszlessgrl. rdekes lenne. A sly egybknt arnylag rendben van, de a marmagassgrl szl minden bizonnyal sajthibt sajnos gondolkods nlkl tvette sok ms knyv is s ez mr knos.
Szrszn, hasznlat, stb. akr a grnlandinl. A nagyon kis mennyisgben fnnmaradt tiszta vr llomnya taln az egyik legsibb kutyatpus.
Alaszkai husky

Alaszkban shonos indinkutykbl kitenysztett, FCI ltal el nem ismert, kizrlag munka- s versenyclokra szolgl kutykat nevezik gy. Tulajdonkpp az n. erdvidken kialakult termszetes szaki tpus kutyk keverkei.
A tisztavr llomny vilgosan hordozza az szaki tpus minden ismertetjelt, de a tbbi klasszikus sznhznl ltalban valamivel szikrabb, knnyebb flpts. Nem a legelegnsabb, gyakran ki sem nznnk belle azt a teljestmnyt, amire kpes. Farkt - a sz. huskyhoz s a k-sz-i lajkhoz hasonlan - nem mindig kunkortja a htra. Szrzete az szakiakra jellemz sr, flhossz, szne brmilyen ismert kutyaszn lehet, gyakran ordas, foltos, vagy fehr. Marmagassga legtbbszr 55-65 cm, testtmege 20-35 kg.
Eredete: Az egyre fejld kutyasznsport hatsra alakult ki a '30-as vekben, majd kb. 20-25 ve tbb tpusra bomlott.
A hossztv-long distance-kutyk-long distance-megmaradtak ersebb testalkatnak, nagyobb szrnek. Kitart getsk tempjt rkon t tartjk, a tereptl s idjrstl szinte fggetlenl. Az ltaluk legyrend tv 400-2000 km.
A sprintkutyk arnylag knnyebbek, hosszlbak, s mivel nincs szksgk a versenyen kintalvsra, gyakran rvidszrek. Sokszor keresztezik ket vadszkutykkal, ez klsejkn is ltszhat: lg fl, agaras fej stb(ezeket a keverkeket egybknt inkbb mr az n. mixed-breed nvvel illik illetni). A sprinterek 5-6-25-30 km kzt mrkznek.
Radsul a sprintcsapatokban rgta megtallhatk az alaszkai husky-vadszkutya flvrek is. Ezt a tpust a szakzsargon a hound szval jelli, utalva a klnbz vizslk, agarak, vagy kopk nagyarny rszvtelre a csaldfa benpestsben (A hound sz az angolban vadszkutyt jelent, minden ms kutyt dognak neveznek. ). Igazsg szerint viszont houndnak csak a tlnyomrszt vadszfajtktl ered kutykat lenne szabad neveznnk.
A kt tpus kztt, de inkbb a hossztvhoz kzelebb helyezkedik el a kzptv-mid distance-tpus. Kllemben sokflk lehetnek, inkbb a mentalitsuk az, amiben a hossztvhoz hznak. k is inkbb getnek, br mostanban vannak fogatok, amik kozmikus tvokat is nagyrszt vgtban nyomnak le (pl. 40-50 km-eket 20 fltti tlaggal, ami nagyon durva!).
Az n. prmvadsz tpus (ha gy vesszk, a dolgoz al. Husky ) rthet okokbl a long dist. tpust kzelti, st! Akadnak kztk 40-50 kilsak is, fleg a kiss mr "eszkimid" terleteken. Egyes vlemnyek szerint ezekre inkbb mr a Polr husky megnevezs illene. Ebben van is valami, de ha az a kutya nem dli(teht tiszta szakinak tn tpus), nem eszkim, s a szubarktikumbl szrmazik, netn ott is dolgozik, azt nevezhetjk alaszkai huskynak. A polr husky tkpp (FCI ltal)regisztrlatlan fajtj sarkvidki sznhz kutya.
Az alaszkai husky ma a legeredmnyesebb sznhz kutya, knnyen s gyorsan tanul, risi munkakedvvel dolgozik. Ksn r tpus, fleg a hossztvak 2 ves korukig klykknt viselkednek, de hozzrt kzben nem ritka a 10-12 vesen dolgoz kutya sem. Nem verekeds, j kutya is knnyen beilleszthet a csapatba. A profi csapatok versenykutyja.
Hound

Vagyis magyarul vadszkutya. Mint az alaszkai huskynl mr emltettk, nevezik houndnak a vizslakllem husky-hound keverket is, de ez csak akkor helyes, ha genetikailag is tlnyomrszt pl. vizsla a delikvens. A tbbi legfeljebb hound tpus husky. Egybknt ne a neveken lovagoljunk! Hound fleg a jring, a pulka s a sprint-, ezen bell is sokszor kis ltszm - 4-6 - fogatok kzt hasznlatos. Van pldul olyan jringes pointer, ami fajtatiszta is lehetne, eltekintve a kk szemeitl s a kb. 40 kg-os slytl.
Mixed-breed

Ha ezt a szt halljuk, ne valami rdekes rumos koktlra gondoljunk, igazban keverk kutyk elkel megnevezst fogta flnk. Valjban szaki (ltalban husky, leginkbb alaszkai) s egyb, fleg vadszkutya fajtk keresztezsrl van sz. A lnyeg, hogy ez a kevereds elllhat persze a parkban is -gyakran "elll"!- ,de a mixed-breed tudatos tenyszti munka eredmnye. A megfelel fajta bekeversvel fokozhatjuk a gyorsasgot - pl. agarakkal, cskkenthetjk az nllskodst - pl. vizslkkal, stb. leginkbb a sebessgnvels a cl, a leggyakoribb fajtk pedig: agarak, pointer, nmet vizsla, kopk, border collie.
Ha aztn egy tpus annyira bevlik, hogy rdemes egyms kzt, "fajtatisztn" tovbbtenyszteni, akkor megindulhat a tpus standardizlsa, akr a fajtv alakulsa. (Ha nagyon szrznk, a szibriai s az alaszkai husky is szaki s egyb sznhz kutyk keresztezsbl keletkezett egy bizonyos cl - a sznhz tulajdonsgok - tudatos szem eltt tartsval.)
Nevezetes mixed-breed tpusok mostanban a Norvg Hound, az Eurohound, s a German Trail Dog.
|